אודות

שמי רוני שטרווייס, ובעיקרון אני מעצב מוצר, אבל אין לי ספק שהמסלול שהביא אותי ליצירה בעץ שונה מדרכם של אחרים שלמדו מקצוע זה.
 
מאז שאני זוכר את עצמי אהבתי לפרק ולהרכיב כמעט כל דבר. בשכונה בה גדלתי הייתי ידוע כמי שמכין את הרוגטקות המפוארות ביותר. בהמשך "התמקצעתי" ובניתי רובה חוליות ושיכללתי אותו לכדי מקלע חוליות שהיה נשק "שובר שוויון" בקרבות ילדי השכונה שלנו נגד ילדי השכונות הסמוכות.
אבל לא עצרתי שם.  


בגיל 14 כבר תכננתי ובניתי בית עץ מפואר על עץ ג'ומס (שקמים) ענק שהיה בחצר בית הספר, שהפך למפקדת השכונה.  
פעם היתה ילדות אחרת.

השלב הבא היה ההתאהבות הגדולה שלי באופנועים: את הטוסטוס הראשון קניתי למרות התנגדותה העזה של אימי, מכסף שהרווחתי בקיץ מחלוקת עיתונים. אחר כך הגיע האופנוע הראשון שקניתי במכרז של משטרת ישראל. ברור שגם אותו פירקתי, שיפצתי ושדרגתי. זו הייתה רק ההתחלה - אחריו באו עוד אופנועים רבים שכולם עברו שדרוגים ושיפורים רבים, עיצוביים וטכניים.

רוני שטרוויס
בטבעי- bativee

בתום שנה מתסכלת ומשעממת בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ת"א החלטתי ללמוד נושא שיותר קרוב לליבי  - עיצוב מוצר. עם סיום הלימודים ובעקבות עבודת הגמר שהגשתי, עיצבתי ופיתחתי מוצר (פטנט שרשום על שמי) - תיק מטען מיוחד לאופניים שהופך לתיק אישי נישא, שנמכר מאז ברחבי העולם. 

חלף הזמן ואהבה גדולה נכנסה לחיי, תמר. תמר היא מעצבת פנים ואמנית, ואיתה נחשפתי לתערוכות וחנויות עיצוב בארץ ובעולם. באחד הימים, בעת ביקור באחת מחנויות העיצוב ראיתי כף של עץ דקל מונחת לה כך סתם על שולחן, כפריט עיצובי. חושי העיצוב שבי התעוררו כולם וחשבתי שאפשר לעשות הרבה יותר מכף דקל מדהימה שכזאת, וכך נולד גוף התאורה הראשון שעיצבתי.  

מאותו הרגע החלטתי שאת היצירות והעבודות שלי אני רוצה לעשות רק מחומרים טבעיים שאני מוצא וממחזר:  גזעים, שורשים, ענפים, אבני בזלת, ברזל גולמי ועוד. 

הבחירה בשם "בטבעי" לקו המוצרים החדש שלי היתה רק טבעית. 

בטבעי- bativee
בלוק עץ

מאז העבודה על גוף התאורה הראשון חזרה אלי התשוקה ליצור. בכל בוקר אני כבר מחכה לסיים את הקפה, ולהתנפל על העבודה, על היצירה. 

לפעמים אני חוזר מסיבוב בשטח עם איזה ענף מיוחד, אני מרגיש שיש בו משהו שמדבר אלי, אבל עדיין לא יודע מה אעשה איתו. בלילה, תוך כדי שינה, עולה ומצטיירת תמונה ברורה של עוד יצירה. וכך בבוקר שלמחרת אני נסחף לטרנס של עבודה, מבלי לשים לב איך חולפות שעות ארוכות מבלי שאכלתי או שתיתי דבר.

אני נהנה מאוד לצאת לשטח: לחורשות, למטעים, לפרדסים שנעקרו, ולמקומות אליהם פינו עצים עקורים ושאריות גזם. שם, בטבע, אני מוצא את חומרי הגלם ליצירות שלי. חומרי גלם שמעוררים את דמיוני ואת הצורך להעניק להם חיים חדשים. 

אם אני מוצא שורש מרשים של עץ זית, אני כבר יכול לראות בעיניי רוחי את השולחן המיוחד שייצא ממנו , אם אני נתקל בכף עץ דקל יפה ברור לי מיד איך אצור ממנה גוף תאורה ייחודי ומרהיב.

"בטבעי" זו עבורי גישה לחיים.  

 

בתהליך העבודה אני נהנה מהפשטות של הדברים: להצליח ליצור עיצובים מיוחדים ומדויקים רק בעזרת כלי עבודה ביתיים (אני בעיקרון לא משתמש בכלים תעשייתיים) כך שכל יצירה שלי היא מיוחדת במינה, אחת ויחידה! 

אבל כמעצב מוצר חשוב לי מאוד שהעבודות שלי תהיינה פרקטיות ונוחות לשימוש (גלגלים להזזה ממקום למקום, גישה נוחה להחלפת הנורות, דימר שמאפשר לבחור את עוצמת האור והאווירה ועוד).

"בטבעי" מייצג היטב את השקפת עולמי, דרך עבודתי ואופי היצירות שלי. אז בואו ניפגש בטבעי. 

להתראות

רוני